Skip to content

2202 Tanglewood CtSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC2202
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,100
77%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626+2.9%
2024$5,468+4.7%
2023$5,222+1.5%
2022$5,143+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 5764, Page 65Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4546, Page 134

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4055, Page 283

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 3020, Page 161

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2057, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1990