Skip to content

116 Tuckahoe RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block89
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
17%
Improvement Value:$178,300
83%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+2.9%
2024$7,722+4.7%
2023$7,374+1.5%
2022$7,262-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4513, Page 11

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3638, Page 166

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3449, Page 252

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 2396, Page 145

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2286, Page 261

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1540, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1980