Skip to content

137 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block89
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1SF/2SCB
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage6,127
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
41%
Improvement Value:$207,200
59%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,991+2.9%
2024$12,626+4.7%
2023$12,057+1.5%
2022$11,874-4.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft6,127DeedBook 7048, Page 283Recorded8/9/2024

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4857, Page 27

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 3966, Page 180

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3621, Page 36

Property Sale

Sale
$16,013
DeedBook 3382, Page 264

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1692, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1925