Skip to content

2801 Rte 42Sicklerville, NJ 08081

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block93
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionRETAIL STORES
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,400
57%
Improvement Value:$373,600
43%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,996+2.9%
2024$31,097+4.7%
2023$29,695+1.5%
2022$29,246-4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 3832, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 2513, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 1260, Page 1090