Skip to content

49 Carpenter StWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Jul 28, 1998

Property Information

Block100
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
25%
Improvement Value:$60,400
75%
Total Assessment$80,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,628+4.0%
2024$3,490+3.4%
2023$3,375-4.7%
2022$3,542+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2899, Page 12

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 1999, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1880