Skip to content

20 S Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block10
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
28%
Improvement Value:$129,800
72%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,727+9.9%
2024$7,944+3.2%
2023$7,701+0.5%
2022$7,664+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,028DeedBook 6776, Page 63Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1996, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920