Skip to content

38 S Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1941

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 17, 2002

Property Information

Block10
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
21%
Improvement Value:$193,000
79%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,792+3.7%
2024$11,373+3.2%
2023$11,025-9.3%
2022$12,157+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3437, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1941