Skip to content

67 E Centre StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block113
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,611
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
18%
Improvement Value:$139,600
82%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179+3.7%
2024$7,888+3.2%
2023$7,647-15.4%
2022$9,037+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4695, Page 128

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4368, Page 130

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3764, Page 69

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 2954, Page 231

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1648, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1900