Skip to content

46 Hopkins StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block114
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
14%
Improvement Value:$145,500
86%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+3.7%
2024$7,828+41.9%
2023$5,515+3.5%
2022$5,328+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,871DeedBook 6867, Page 319Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 5605, Page 304Recorded2/16/2017

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 3402, Page 236

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3345, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1920