Skip to content

87 Hopkins StWoodbury, NJ 08096

Built 1935

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 31, 2010

Property Information

Block116
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,255
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
20%
Improvement Value:$94,600
80%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+3.7%
2024$5,489+3.2%
2023$5,321-6.2%
2022$5,674+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4839, Page 201

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3488, Page 265

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 1516, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1935