Skip to content

57 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block118
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class---
Description2SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,039
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
43%
Improvement Value:$75,900
57%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+3.7%
2024$6,157-22.2%
2023$7,916-25.4%
2022$10,617+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,000
Sq Ft2,039DeedBook 6599, Page 40Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 3946, Page 318

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1394, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1900