Skip to content

1 Lupton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block72
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
25%
Improvement Value:$148,900
75%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,574+3.7%
2024$9,234+3.2%
2023$8,951+17.1%
2022$7,644+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,084DeedBook 6798, Page 221Recorded1/6/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4996, Page 233

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4614, Page 315

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4391, Page 225

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4179, Page 43

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1542, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1930