Skip to content

85-89 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1881
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2010

Property Information

Block118
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
74%
Improvement Value:$42,500
26%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$4,128-62.9%
2008$11,136+8.0%
2007$10,310+6.3%
2006$9,699+5.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$271,000
DeedBook 4090, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$389,000
DeedBook 3470, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2549, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$339,654
DeedBook 2198, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$81,830
DeedBook 1478, Page 1199

Property Built

Built

Year Built: 1881