Skip to content

45 Curtis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block119
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
24%
Improvement Value:$78,300
76%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+3.7%
2024$4,779+3.2%
2023$4,633+5.8%
2022$4,380+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 2896, Page 72

Property Sale

Sale
$58,750
DeedBook 1559, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1890