Skip to content

37 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1895

Last Sale Price
$71,900
Last Sale Date
Oct 31, 1986

Property Information

Block45
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
25%
Improvement Value:$121,300
75%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+3.7%
2024$7,531+3.2%
2023$7,300-2.6%
2022$7,496+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 1562, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1895