Skip to content

625 Green StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block125
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
19%
Improvement Value:$95,600
81%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,706+3.7%
2024$5,503+31.4%
2023$4,188-8.4%
2022$4,573+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
Sq Ft1,555DeedBook 6869, Page 303Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,555DeedBook 6686, Page 157Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,555DeedBook 6543, Page 99Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,555DeedBook 6543, Page 94Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4361, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1900