Skip to content

637 Green StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Sep 13, 1991

Property Information

Block125
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
21%
Improvement Value:$86,100
79%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+3.7%
2024$5,058+3.2%
2023$4,903-2.3%
2022$5,017+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2136, Page 31

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1913, Page 84

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1735, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1930