Skip to content

560-62 S Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 1, 1984

Property Information

Block138
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,100
54%
Improvement Value:$170,900
46%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,041+3.7%
2024$17,400+3.2%
2023$16,868-8.9%
2022$18,518-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1489, Page 954