Skip to content

433 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jul 12, 1996

Property Information

Block138
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
30%
Improvement Value:$109,300
70%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+3.8%
2024$6,961+3.3%
2023$6,740-6.2%
2022$7,182+5.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 2670, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1960