Skip to content

415 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2068

Property Information

Block138
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
27%
Improvement Value:$104,900
73%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+3.8%
2024$6,418+3.3%
2023$6,214-6.3%
2022$6,629+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1147, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1956