Skip to content

440-42 S Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1910

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
9%
Improvement Value:$151,500
91%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+38.4%
2024$5,809+3.2%
2023$5,632-11.1%
2022$6,335+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft2,004DeedBook 6852, Page 332Recorded5/12/2023

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft2,004DeedBook 6839, Page 46Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$98,000
Sq Ft2,004DeedBook 6838, Page 288Recorded4/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910