Skip to content

55 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block155
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class28
Description2.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
26%
Improvement Value:$140,500
74%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+3.7%
2024$8,844+3.2%
2023$8,573-7.1%
2022$9,224+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
Sq Ft2,000DeedBook 6115, Page 299Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2379, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900