Skip to content

119-121 Union AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 3, 2015

Property Information

Block141
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
22%
Improvement Value:$107,700
78%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,673+3.7%
2024$6,436+3.2%
2023$6,239-2.6%
2022$6,405+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,559DeedBook 5291, Page 244Recorded2/27/2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3634, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1920