Skip to content

144 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block14
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
26%
Improvement Value:$146,600
74%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+3.7%
2024$9,243+3.2%
2023$8,960+24.5%
2022$7,195+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6350, Page 277Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 5483, Page 143Recorded6/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4548, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950