Skip to content

640 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$75,100
Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block150
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
25%
Improvement Value:$122,400
75%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+3.7%
2024$7,596+3.2%
2023$7,363-0.7%
2022$7,412+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,100
DeedBook 2230, Page 87

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1532, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 1950