Skip to content

132 E Red Bank AveWoodbury, NJ 08096

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block150
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,800
40%
Improvement Value:$166,200
60%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,326+3.7%
2024$12,853+3.2%
2023$12,459-4.6%
2022$13,061+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,120DeedBook 6440, Page 257Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$280,001
DeedBook 4857, Page 166

Property Sale

Sale
$232,553
DeedBook 4751, Page 98

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2990, Page 127

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1772, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1982