Skip to content

636 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 27, 2006

Property Information

Block150
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
27%
Improvement Value:$98,200
73%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,500+3.7%
2024$6,269+3.2%
2023$6,077+8.5%
2022$5,600+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4259, Page 90

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 3546, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1950