Skip to content

731 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block151
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,066
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
17%
Improvement Value:$185,300
83%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$10,319+44.1%
2023$7,161+0.5%
2022$7,126+3.5%
2021$6,886+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,066DeedBook 6729, Page 199Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,066DeedBook 6637, Page 92Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 1990, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1952