Skip to content

757 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$159,500
Last Sale Date
Oct 31, 2012

Property Information

Block151
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM42

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
22%
Improvement Value:$132,100
78%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+3.7%
2024$7,860+3.2%
2023$7,620+27.9%
2022$5,955+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,500
DeedBook 5026, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 4915, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1440, Page 1089

Property Built

Built

Year Built: 1925