Skip to content

435 Hemlock TerWoodbury, NJ 08096

Built 1939

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block152
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
28%
Improvement Value:$108,400
72%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,289+3.7%
2024$7,030+3.2%
2023$6,814-1.4%
2022$6,913+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,276DeedBook 6250, Page 242Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2223, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1939