Skip to content

70 Watkins AveWoodbury, NJ 08096

Built 1929

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block91
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
31%
Improvement Value:$83,000
69%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+3.7%
2024$5,605+3.2%
2023$5,434+4.8%
2022$5,185+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,276DeedBook 6684, Page 171Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4319, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1929