Skip to content

609 Hunter StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 4, 2011

Property Information

Block172
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM52

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,166
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
22%
Improvement Value:$239,300
78%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,779+3.7%
2024$14,254+3.2%
2023$13,818-7.8%
2022$14,992+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 4870, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1950