Skip to content

580 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 24, 1992

Property Information

Block173
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM52

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,164
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
20%
Improvement Value:$259,700
80%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,564+3.7%
2024$15,010+3.2%
2023$14,551-13.3%
2022$16,789+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2191, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1955