Skip to content

63 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1922

Last Sale Price
$177,650
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block178
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM56

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
25%
Improvement Value:$128,000
75%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+3.7%
2024$7,962+3.2%
2023$7,719+5.6%
2022$7,308+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$177,650
Sq Ft1,562DeedBook 6155, Page 288Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$61,200

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 5976, Page 76Recorded10/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 4701, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 2789, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1922