Skip to content

55 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1922

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block178
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM56

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
22%
Improvement Value:$129,900
78%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,058+3.7%
2024$7,772+3.2%
2023$7,534-9.8%
2022$8,350+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 5331, Page 72Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 2761, Page 153

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1429, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1922