Skip to content

39 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block178
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM56

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
33%
Improvement Value:$76,800
67%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+3.7%
2024$5,308+3.2%
2023$5,146+5.0%
2022$4,899+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4864, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1900