Skip to content

61 Hessian AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block179
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM56

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
25%
Improvement Value:$105,800
75%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514+3.8%
2024$6,274+3.3%
2023$6,074+10.8%
2022$5,483+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5588, Page 333Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4660, Page 339

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4439, Page 224

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3267, Page 83

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2676, Page 74

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 18912, Page 155

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1772, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1925