Skip to content

26 S Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block29
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
24%
Improvement Value:$139,800
76%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,799+3.7%
2024$8,487+3.2%
2023$8,227-3.4%
2022$8,518+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3320, Page 303

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 2318, Page 98

Property Sale

Sale
$135,300
DeedBook 1998, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1930