Skip to content

262 Briar Hill LnWoodbury, NJ 08096

Built 1923

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block51
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
31%
Improvement Value:$126,000
69%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+3.7%
2024$8,436+3.2%
2023$8,177-0.5%
2022$8,217+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4941, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1923