Skip to content

69 N Columbia StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block31
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
28%
Improvement Value:$117,300
72%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,852+3.7%
2024$7,572+3.2%
2023$7,341+4.2%
2022$7,047+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,563DeedBook 7040, Page 50Recorded7/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950