Skip to content

115 S Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block7
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
28%
Improvement Value:$121,700
72%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+3.7%
2024$7,837+3.2%
2023$7,597+19.4%
2022$6,365+5.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,610DeedBook 6968, Page 332Recorded2/8/2024

Property Sale

Sale
$182,900
Sq Ft1,151DeedBook 6278, Page 164Recorded5/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2454, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1953