Skip to content

522 Grant StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block14
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
29%
Improvement Value:$116,700
71%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,933+6.4%
2024$7,456+3.2%
2023$7,228+6.1%
2022$6,814+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$384,900
Sq Ft1,590DeedBook 7169, Page 199Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3197, Page 22

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2499, Page 280

Property Sale

Sale
$48,813
DeedBook 2454, Page 344

Property Sale

Sale
$41,525
DeedBook 1472, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1950