Skip to content

241 Myrtle AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block43
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
24%
Improvement Value:$129,400
76%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,174+3.7%
2024$7,883+29.6%
2023$6,081+1.4%
2022$5,995+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,296DeedBook 6603, Page 82Recorded12/28/2021

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4052, Page 203

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3561, Page 202

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3206, Page 228

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2382, Page 190

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 1959, Page 161

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 1413, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1920