Skip to content

28 S Warner StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block45
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class45
Description1.5SSF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
30%
Improvement Value:$99,600
70%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,836+3.7%
2024$6,593+3.2%
2023$6,392+3.0%
2022$6,207+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 6347, Page 204Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 3753, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1920