Skip to content

22 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1886

Last Sale Price
$330,500
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block47
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
29%
Improvement Value:$94,100
71%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+3.7%
2024$5,540+3.2%
2023$5,371-4.8%
2022$5,644+3.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$330,500
Sq Ft1,395DeedBook 7030, Page 292Recorded7/5/2024

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,395DeedBook 6983, Page 248Recorded3/18/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3805, Page 295

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3475, Page 239

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3146, Page 42

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1673, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1886