Skip to content

38 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block47
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
27%
Improvement Value:$103,600
73%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,856+3.7%
2024$6,612+3.2%
2023$6,410+13.7%
2022$5,639+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,464DeedBook 7245, Page 180Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3802, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1950