Skip to content

572 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$127,900
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block5
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
33%
Improvement Value:$114,900
67%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,265+3.7%
2024$7,972+3.2%
2023$7,728+16.0%
2022$6,661+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 3288, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1940