Skip to content

578 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,657
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
26%
Improvement Value:$173,900
74%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,267+3.7%
2024$10,867+3.2%
2023$10,534+10.0%
2022$9,575+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000
Sq Ft1,657DeedBook 7003, Page 227Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 5890, Page 245Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 5194, Page 249Recorded6/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$237,500
DeedBook 4252, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1940