Skip to content

11 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 7, 2005

Property Information

Block64
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,274
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
20%
Improvement Value:$134,000
80%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+3.7%
2024$7,758+3.2%
2023$7,521-12.9%
2022$8,632+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4001, Page 198

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3403, Page 87

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 3183, Page 318

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2151, Page 33

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1518, Page 1060

Property Built

Built

Year Built: 1900