Skip to content

245 S Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block64
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,002
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,800
60%
Improvement Value:$89,200
40%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,632+3.7%
2024$10,254+3.2%
2023$9,941-8.7%
2022$10,888+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,002DeedBook 7119, Page 176Recorded1/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$254,500
DeedBook 3707, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1950